10.07.2025 Komentari: 0

Fiksna proteza i šta sve treba da znate pre prve ugradnje?

Fiksna proteza više nije rezervisana samo za tinejdžere sa neurednim zubima. Sve više odraslih danas nosi protezu, bilo iz funkcionalnih ili estetskih razloga. 

Stomatolog pogazuje ortopan pacijentu

 

Razlika je u tome što odrasli pacijenti češće ulaze u terapiju s već postojećim plombama, lečenim zubima ili čak mostovima – što celu proceduru čini složenijom, ali ne i nemogućom.


Bez obzira na godine, proces započinje na istom mestu: preciznom dijagnostikom. Iako mnogi misle da se prvi dolazak kod ortodonta svodi na vizuelni pregled i uzimanje otisaka, to nije dovoljno da se terapija planira ozbiljno. Osnovni korak koji dolazi pre svega je ortopan.

 

 

Zbog čega je ortopan snimak prvi korak pre fiksne proteze?

 

Ortodont ne može da planira terapiju bez potpune slike o stanju vilica, korenova i zuba koji možda i nisu izbili. Zato se pre svega radi ortopan, digitalni panoramski snimak svih zuba i vilica, koji otkriva ono što nije vidljivo golim okom.


Na osnovu tog snimka ortodont vidi da li postoje zaostali mlečni zubi, impaktirani umnjaci, nevidljivi procesi oko korena, kao i potencijalne prepreke za pomeranje zuba. U nekim slučajevima, ortopan otkriva i hronične promene koje bi bez terapije ostale neprimećene.


Kada je u pitanju ortopan cena može da varira u zavisnosti od ordinacije, ali sam postupak nije ni komplikovan ni previše skup kada se uzme u obzir koliko informacija pruža. Snimak traje svega nekoliko minuta i omogućava ortodontu da jasno vidi stanje svih zuba i planira sve dalje korake.

 

 

Kako izgleda priprema za postavljanje fiksne proteze?

 

Nakon što ortopan otkrije sve što se “iza kulisa“ dešava sa vašim zubima, slede klinički pregledi i analiza otisaka. Ortodont procenjuje da li postoji potreba za vađenjem zuba (najčešće umnjaka), koliko će biti prostora za pomeranje i kakav se rezultat može da se očekuje.


U pripremi mogu učestvovati i drugi specijalisti. Parodontolog ako ima znakova povlačenja desni, endodont ako zubi traže dodatnu terapiju pre pomeranja.


Cilj je da se postavljanje proteze ne uradi brzo, već precizno. Svaka greška u planiranju može da produži terapiju i ugrozi rezultat.

 

 

Koliko traje ortodontska terapija sa fiksnom protezom?

 

Trajanje zavisi od početnog stanja. U proseku, fiksna proteza se nosi između 12 i 24 meseca, ali kod složenijih slučajeva može da traje i duže.


Što je plan detaljnije urađen, a to znači dobar ortopan, precizan otisak, individualni pristup, to su korekcije brže, a broj kontrola manji.


Bravice se postavljaju samo kad su svi faktori analizirani. Terapija počinje tek kad se zna šta može da se ispravi, a šta se mora prihvatiti kao ograničenje.

 

 

Koje vrste fiksnih proteza postoje?

 

Najčešće razlike su u materijalu i vidljivosti:


  • Metalne – najotpornije, nešto uočljivije, ali veoma precizne.

  • Keramičke – manje primetne, ali osetljivije na pritisak.

  • Lingvalne – postavljaju se sa unutrašnje strane zuba, potpuno nevidljive, ali zahtevnije za nošenje i održavanje.


Izbor zavisi od estetike, trajanja terapije i budžeta. Ortodont vam može pomoći da realno sagledate prednosti i ograničenja svake opcije.

 

 

Šta da očekujete u prvim nedeljama nošenja?

 

Prvih nekoliko dana donosi blagu nelagodnost, naročito pri žvakanju. Desni mogu biti osetljive, a zubi reaguju na pritisak. To je očekivano jer proteza zapravo “uči“ zube da se pomeraju.


Ishrana se prilagođava (mekša hrana, bez tvrdih zalogaja), a higijena postaje detaljnija. Korišćenje interdentalnih četkica i tuša za zube postaje rutina.


Navikavanje traje oko dve nedelje, a kasnije se sve svodi na redovne kontrole i povremene korekcije.

 

 

Koliko često su potrebne kontrole?

 

Kontrole se obično zakazuju na četiri do šest nedelja. Tokom njih se zatežu lukovi, proverava pomeranje zuba i eventualno menjaju gumice ili bravice.


Ako se ne dolazi redovno, proteza ne može da funkcioniše kako treba. U nekim slučajevima, prekidi u terapiji dovode do zastoja, a to produžava ceo proces.

 

 

Kada se vidi rezultat?

 

Već posle nekoliko meseci primećuju se pomaci i to naročito u prednjem delu vilice. Pravi rezultat se postiže tek kad se završi cela terapija i postavi retencijska proteza, koja sprečava zube da se vrate u stari položaj.


Strpljenje je važno. Fiksna proteza ne radi preko noći, ali zato ostavlja trajni efekat ako se nosi kako treba i u skladu sa instrukcijama ortodonta.

 

 

Zaključak: Dobar početak terapije počinje jasnom slikom

 

Uspeh ortodontske terapije ne zavisi samo od toga kakva je proteza, već kako je planirana. Svaki zub ima svoju poziciju, koren, istoriju lečenja, a sve to mora biti uzeto u obzir pre nego što se zalepi prva bravica.

 

Zato su početni koraci, od ortopana do kliničkog pregleda, osnova bez koje se terapija ne može sprovesti kako treba. Fiksna proteza jeste snažno sredstvo, ali samo ako iza nje stoji precizno isplanirana strategija pomeranja.

Povezane teme:  

Komentari(0) Napiši komentar

Ostavi komentar